AKTUALITY 2017

AKCE, SOUTĚŽE, VÝLETY a JINÁ DOBRODRUŽSTVÍ

v tomto roce :-)

Podrobný přehled aktivit si můžete prohlédnout ve výročních zprávách ZDE

 

 

Co jsme zažili o prázdninách

s podporou NADAČNÍHO FONDU ALBERT

Díky finanční podpoře Nadačního fondu Albert jsme mohli v letošním roce podporovat nadané a talentované děti. Více se dočtete v článku ZDE

PUTOVNÍ TÁBOR NA HANÉ

Na konci července jsme s několika dětmi vyrazili na další ročník putovního tábora Euforall. Díky počasí, které nám už od prvního dne nepřálo, jsme si prožili spoustu dobrodružství. Promočené ponožky, odplavené stany a divoká řeka. Zkusili jsme si, jaké je to pracovat v ZOO,  odvážně se pustili na lanovou dráhu, pečovali jsme o koně, stali se z nás rafťáci, vydali jsme se na hrad Bouzov, navštívili muzeum tvarůžků  a pomohli našemu životnímu prostředím vyčištěním kousku řeky Moravice. Celý tábor si děti sami nakupovaly a pracovaly s daným denním rozpočtem. Zvyšovaly tak svou finanční gramotnost. Domů jsme se vraceli unavení, mírně mokří, ale šťastní a spokojení. Každoroční putovní tábor pořádá nezisková společnost Euforall, která mimo přípravu a realizaci projektů z dotačních titulů EU zejména nabízí nové formy pomoci dětem z celkem 34 dětských domovů po celé Moravě.

 

 

 

 

Letní tábor Barnov 

Nebylo by správné léto bez tábora na Barnově.

Největší sportovní akci tábora byl bezesporu triatlon, který pro děti uspořádal Tomáš Slavata, závodník a organizátor amatérských triatlonových závodů pro děti.  Tomáš tentokrát se svým přívěsem plným kol a jiného vybavení dorazil na pět dní přímo za námi a kromě závodu také za horkých dnů vozil menší táborníky na svém motorovém člunu po přehradě.  Pro děti byl sportovním vzorem, při jedné z vyjížděk na kolech velmi podrobně zmapoval bludiště cest v okolí a byl téměř poražen, nebýt té poslední zatáčky. Triatlonový závod se povedl - plavání, kolo a běh v jednom horkém letním dni dal dětem pořádně zabrat a musíme uznat, že většina šla do závodu s plným nasazením. Na trati nechaly děti všechny síly. Dozvěděly se také, proč nejít do plavání hned naplno, jak důležité je mít na břehu dobře rozvázané a nachystané boty  a proč si nejdřív nasadit přilbu, a teprve poté obuv.... ČTI DÁL

 

3.6. CYKLISTICKÁ SOUTĚŽ A DUATLON

Cyklistická soutěž - dovednostní jízda i duatlon - se pořadatelům z domova v Čeladné organizačně vydařila jako vždy. I letos se soutěžilo ve velkém horku a o to víc vůle a odhodlání ze sebe musely děti vydat. V náročném duatlonu jsme fandili Alexovi, který byl ve své kategorii nejmladší a nakonec vše zvládl výborně - skončil na 2.místě. Jako ve správném vytrvalostním závodě jsme byli s dětmi nachytaní s kelímky vody podél trati na jeho podporu. V závodě dovednosti byli šikovní všichni, zejména ti, kteří nepodcenili trénink. Nakonec i zde byly naše děti na stupních vítězů.

 

 

29.5. Gymnastické závody NA OSTŘÍ NOŽE - Gymnastika Špičková Opava

podpořeno z NADAČNÍHO FONDU ALBERT

Děti si vyzkoušely první ostrý závod v e sportovní hale Mendelova Gymnázia v rámci gymnastriálních dnů města Opavy. Akce byla pěkně zorganizovaná, v příjemné atmosféře z Pavlíka a holek rychle spadla počáteční tréma. Medaile nakonec dostávali všichni, třetina zlaté, třetina stříbrné, třetina bronzové, podle bodového hodnocení rozhodčích. Rozhodně naši ale nepropadli - z asi 30 dětí ve starší kategorii v součtu bodů 

 

14.5.

Druhá květnová neděle patří všem maminkám, slavíme totiž Svátek matek. I my s dětmi jsme s radostí přivítali pozvání do Domova Letokruhy, kde jsme navštívili babičky. Děti přednesly básničky, naše Jůla zahrála na flétničku a Vojta přinesl na ukázku svého mazlíčka - afrického šneka. Babičky nevěřily svým očím, jaký je to "obr". Na závěr děti rozdaly babičkám papírové kytičky, které pomáhaly vyrábět. Bylo to moc milé setkání, další pozvání máme na konec května, na kácení májky. Už teď se moc těšíme!

DISCGOLF PRO DĚTI Z DĚTSKÝCH DOMOVů

V sobotu 13.5. jsme pozvali děti z dětských domovů Moravskoslezského kraje na 2.ročník turnaje v Discgolfu. Organizátorem turnaje byl náš dětský domov.

I v tomto roce jsme byli potěšeni velkým zájmem o soutěž. V lesoparku vedle autokempu spolu od rána soutěžilo téměř 50 dětí rozdělených do soutěžních dvojic a dvou věkových kategorií. Zápolit s disky, terénem i vlastní obratností přijely děti z Ostravy, Fulneku, Radkova, Melče, Frýdku-Místku, Velkých Heraltic a Lichnova. I letos nám zlato uteklo jen o kousek, Alex s Čestmírem skončili ve starší kategorii druzí o pouhé dva hody, mezi mladšími vybojovali kluci 3. místo.

11.5. DUKLA BAVÍ DĚTI

 

Barvám neutečeš

6. května jsme měli tu možnost zúčastnit se běžecké soutěže v Olomouci, kde hlavním motivem není rychlost, ale především zábava. Děti i dospělí, mladí i staří, jednotlivci, skupiny či rodiny s dětmi - zúčastnit se mohl opravdu kdokoliv. Stačilo jediné, vyrazit na trasu dlouhou 5km během či chůzí a nechat se při tom v pěti barevných zónách zasypat barvami. Bez problému jsme celou trasu uběhli úplně všichni a dokonce někteří z nás mezi prvními. Na památku jsme si odnesli nejen dobrý pocit, ale také medaili. Akce to byla také dobročinná, nejen zábavná. Část startovného putovala na konto Linky bezpečí. Návštěvníci se v areálu výstaviště Flora mohli zabavit nejen na koloběžkách, které byly k zapůjčení, ale mohli si zaskákat na skákacím hradě či pomalovat sebe, své blízké nebo místa, která k tomu byla vyhrazena. Každý měl k dispozici balíčky s práškovými barvami, kterými jsme se postupně všichni zamazali. Pokud budeme v příštím roce opět osloveni, rádi se zase zúčastníme. Děti na tuto skvělou akci budou vzpomínat ještě dlouho.

 

Dne 5.5.2017 jsme se zapojili v místním lesoparku do celorepublikové enviromentální úklidové akce "Ukliďme svět, ukliďme Česko".  Akce byla podporovaná odpadovým hospodářstvím místního Městského úřadu, který nám poskytl ochranné prostředky a odměny pro všechny sběrače. Původně plánovaný celodenní úklid s účastí budišovské veřejnosti byl bohužel vzhledem k počasí zrušen, těšíme se na spolupráci opět za rok.

 

NEJMILEJŠÍ KONCERT

Naše děti se dne 22. 4. 2017 zúčastnily regionálního kola „Nejmilejšího koncertu“ v kulturním domě v Melči. I přes strastiplnou

 

cestu z Budišova do Melče, která nám trvala skoro hodinu čistého času, jelikož podmínky pro jízdu zde byly poměrně náročné, jsme dojeli právě včas na zahajovací ceremoniál letošního ročníku. Ten zahajovala paní ředitelka místního Dětského Domova, paní Mgr. Jiřina Bejdáková. Celá soutěž se odehrávala ve velmi přátelském duchu a děti i vychovatelé se navzájem podporovali a drželi si palce. Naše malé osazenstvo se dostalo na řadu se svým malým divadelním představením až ke konci celé soutěže. Letos divadelně ztvárnili dílo s názvem „Něštěšti“. od hlučínského spisovatele France Směji. S touto ukázkou a komickým závěrem naše děti obsadily v Melči první místo ve své kategorii a byly tak nominovány na celostátní finálovou přehlídku v Praze na Malostranském náměstí. Tato přehlídka se uskuteční 17. června tohoto roku. Chtěli bychom všichni moc poděkovat za spolupráci se Základní školou, především pak naše poděkování patří paní učitelce Mgr. Panáčkové, za zapůjčení krojů, které našemu představení dodaly tu správnou třešničku na dortu. Těšíme se na výlet do Prahy, držte nám palce.

 

 

 

27.2.-3.3.2017

JARNÍ PRÁZDNINY NA SEDMIKRÁSCE  

https://www.chatasedmikraska.eu/

I letos jsme jarní prázdniny využili k tomu, abychom se všemi dětmi vyrazili do hor za posledním sněhem a lyžováním, než přijde jaro a skončí zimní sezóna.

Pět dní jsme společně prožili na chatě Sedmikráska na Malé Morávce, odkud to je jen kousek do skiareálu Kopřivná. Z 21 dětí si během týdne zalyžovali téměř všichni, buď se strejdou a tetami na svahu, nebo... čtěte více

25.1.2017

jsme se byli podívat na  zahájení ME v krasobruslení v Ostravar Aréně :-)

Tříkrálová sbírka 2017

Počátkem ledna jsme s našimi dětmi realizovali v Budišově n.B., Starých Oldřůvkách a Podlesí tříkrálovou sbírku Charity České republiky. V nezvykle mrazivém počasí obcházely děti v doprovodu tet a strejdů město, aby u každých dveří zazpívaly koledu a popřály lidem hodně zdraví a štěstí v novém roce... čtěte více

18.1.2017

V rámci projektu  „Otwarte serce dzieciom“  navštívily Budišov dne 18.ledna děti z polského dětského domova v Kuźni Raciborskiej.   Po aktivitách projektu, které proběhly na podzim v Polsku, jsme i my měli možnost prezentovat město, ve kterém žijeme a zázemí našeho dětského domova.

Kolegové z Polska nás zaskočili zimním termínem návštěvy, přichystaný "letní" program jsme tak museli přizpůsobit. Na úvod nás p.Poljak provedl Muzeem břidlice, děti čekal výklad  v češtině i polštině (děkujeme). Po krátké procházce Budišovem přišla na řadu prohlídka obou budov dětského domova. Děti z Polska překvapila budišovská zima a sníh, ale největší zájem měly nakonec o pokojíčky a hračky našich dětí.

Po obědě na Davidově mlýně jsme se přesunuli do sportovní haly, kde strejdové dětem připravili sportovní aktivity, floorbal a volejbal, kterými jsme se bavili až do konce akce.

 

 

Děkujeme všem, kteří pomohli splnit Vánoční přání dětem z našeho dětského domova:

 

Eva Dolejší a kolektiv zaměstnanců Jacobs Douwe Egberts CZ, s.r.o., Praha

Mgr. Ivana Jírů, kolektiv zaměstnanců Krajského úřadu MSK, Ostrava

    a jednotliví dárci prostřednictvím projektů:

"DARUJ HRAČKU"  - TANGO, GLS a LEKSYS

"STROM SPLNĚNÝCH PŘÁNÍ" - Společenské a Obchodní centrum BREDA & WEINSTEN 

"Staňte se Ježíškem dětem z DD" - VE SPOJENÍ, z.s.

 Přejeme i Vám hodně štěstí a splněných přání v roce 2017 :-)


Kontakt

Dětský domov a Školní jídelna, Budišov nad Budišovkou, příspěvková organizace

Československé armády 718
74787 Budišov nad Budišovkou


556 305 136