AKTUALITY 2019

Letní tábor na chatě Portáš

Letošní prázdninový tábor s dětmi jsme strávili pro změnu na kopcích, v horském hotelu Portáš, v malebném prostředí Javorníků, od 8. do 18.července. Léto sice v nadmořské výšce 960 m.n.m. vypadá úplně jinak, ale na chladná rána a neustávající vítr na otevřeném hřebeni jsme si nakonec zvykli. Jako každý rok nám po tři dny dělal společnost triatlonový závodník Tomáš Slavata, který i zde dětem uspořádal tradiční závody a ty nejmenší povozil po horách na čtyřkolce. Užili jsme si správné léto v lesích: stavění lesních příbytků pro skřítky, večerní táboráky s písničkou, výšlapy po horách, táborové soutěže pro týmy i jednotlivce, šiškové války, stezku za pokladem.  Nezapomněli jsme ani na volejbal, ringo, přehazovanou a další míčové hry. Při jednom z výšlapů jsme zavzpomínali, jak jsme na jaře lyžovali ve skiareálu Kohútka – na sjezdovkách se teď místo sněhu pásly ovce. O tom, jak tráví děti z dětských domovů čas o prázdninách, za námi přijela natočit krátký spot do svého dokumentu televize Polar. Tábor jsme si užili společně s dětmi a kamarády z dětského domova v Ostravě Hrabové. Děkujeme Nadaci Terezy Maxové, která na realizaci pobytové akce uvolnila finanční příspěvek ve výši 40000,- Kč.

Nejmilejší koncert dětských domovů Moravskoslezkého kraje

Jak už se stalo tradicí i letos reprezentovaly děti dětský domov svým kulturním vystoupením na "Nejmilejším koncertě DD", tentokrát v Havířově. Opět to bylo velmi milé setkání jak dětí,  které se už navzájem znají, tak tet a strejdů, kteří je přišli podpořit. Na scéně se vystřídaly jak herecké výkony, tak zpěv i tanec. Nás potěšilo vystoupení našich dětí, které se umístily na krásném 2. místě s divadelním představením"Polednice" a Julie s recitací básně za doprovodu příčné flétny, na 3. místě. S radostí jsme se vraceli domů. Samozřejmě nechybělo závěrečné veselí a pohoštění:)

DISCGOLF

8. května jsme v areálu autokempu a lesoparku uspořádali tradiční soutěž pro dětské domovy z Moravskoslezského kraje v DISCGOLFU. I letos byl zájem ze strany dětí velký – na startu se sešlo 60 závodníků z dětských domovů z Frýdku Místku, Čeladné, Lichnova, Melče, Radkova, Ostravy Viziny, Hrabové a Bukovanského. Děti soutěžily ve dvojicích a vyhlašovaly se celkem 4 kategorie. Počasím jsme se trefili do jediného pěkného dne v celém týdnu a protože kromě pohodové teploty také pořádně foukalo, soutěž tak byla napínavá a zajímavá.

Naše děti nakonec ukázaly, kdo je v parku doma: v kategorii starších chlapců zvítězili Alex a Čestmír (85 hodů), v mladších chlapcích sourozenci Vojta a Štěpán (104) a ve starších dívkách Sára s Patricií (122).  Zkompletovat všechna první místa se nám nepovedlo, ale jen proto, že v poslední kategorii jsme neměli nikoho J. Všechny soutěžící chválíme.

Turnaj finančně podpořil Nadační fond Albert, za ceny děkujeme také firmě Insportline Vítkov a za příjemné zázemí Autokempu Budišov n.Bud.

Dan Štencel

PŘEBÍRÁNÍ CENY V POSLANECKÉ SNĚMOVNĚ ČR

Že jsou naše děti nadány také umělecky, dokázala Nela, která se svou kresbou obsadila jedno z vítězných míst výtvarné soutěže (NE)BEZPEČNÝ SVĚT CHEMIE, v kategorii 11-16 let. Na slavnostní vyhlášení vítězů byla dne 22.5. pozvána do Prahy do Poslanecké sněmovny ČR.

Předání cen proběhlo před účastníky národní konference „Bezpečnost a ochrana zdraví ve školství ČR“. Mezi deseti oceněnými dětmi byli většinou soutěžící za základní školy, i proto máme z úspěchu Nely velkou radost. Po obědě měly děti možnost komentované prohlídky Poslanecké sněmovny, kterou nás provedla paní poslankyně Kateřina Valachová. Díky ní jsme si mohli prohlédnout téměř vše a v jednací síni dostaly děti možnost zasednout do poslaneckých lavic nebo předložit a odhlasovat vlastní zákon – po neformálním schválení dětských návrhů tak prošlo například snížení daní, prodloužení prázdnin a žádné pětky ve školách.

Výtvarnou soutěž (NE)BEZPEČNÝ SVĚT CHEMIE  vyhlásil Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i., pod záštitou MPSV. Soutěž byla určena pro  žáky základních škol, nižších stupňů víceletých gymnázií a děti z dětských domovů. Cílem soutěže bylo   podnítit děti a mládež k zamyšlení nad vlastnostmi, užitečností a škodlivostí chemických látek a motivovat je k bezpečnému chování a dodržování bezpečných pracovních postupů v zájmu předcházení úrazům a ztrát na životech.

Nele gratulujeme, stejně jako tetám, který ji do výtvarné soutěže přihlásily a při malování podpořily.

DUKLA BAVÍ DĚTSKÉ DOMOVY

V úterý  21.5.  jsme se za krásného počasí zúčastnili akce pořádané městem Hranice a vojenskou posádkou v Hranicích "DUKLA BAVÍ DĚTSKÉ DOMOVY".

Náplní této akce byl fotbalový turnaj, soutěž v házení šipkami a další tři míčové disciplíny zaměřené na obratnost dětí. Za účasti domovů ze 4 krajů se náš domov prezentoval opět úspěšně. Ve fotbalovém turnaji jsme obsadili krásné 4. místo, když v semifinále jsme prohráli s pozdějším vítězem až na penalty, kdy stav i po prodloužení byl 0:0. Hned jsme nastupovali do boje o 3.místo, kdy museli hrát náhradníci, poněvadž základní sestava již byla příliš unavena. Prohráli jsme 1:0, ale se ctí, za což byly děti odměněny pochvalnými oceněními, jak ze strany pořadatelů, tak ze strany jiných domovů. Po výborném obědě, který dětem připravili vojáci, jsme se přemístili do místních kasáren, kde děti mohly zhlédnout ukázky z práce Policie ČR, vojáci předvedli bojové umění MUSADO a poté přišlo to hlavní, prohlídka zbraní a vojenské techniky, na kterou se děti moc těšily. Prolezly si obrněné transportéry, džípy, transportní vozidla, "omakali si" ruční zbraně, vše pod dohledem a výkladem zkušených vojáků. Akce se dětem velmi líbila a s ostaními dětmi z jiných domovů si již domlouvaly další setkání příští rok na této velmi dobře zorganizované akci.

Mirek Týn, pedagogický pracovník

REGIONÁLNÍ SPORTOVNÍ HRY OSTRAVA

V sobotu 18.5. se naše děti zúčastnily atletických závodů v Ostravě Zábřehu. Děti se účastnily jednotlivých atletických disciplín a fotbalového zápasu. Všichni se velmi snažili a výsledkem byla dvě první místa ve sprintu a skoku dalekém. Děti se setkaly s kamarády z jiných dětských domovů a vyměňovaly si své zážitky. Dětem se akce velice líbila.

Klára Sněhotová, pedagogický pracovník

UKLIĎME SVĚT, UKLIĎME ČESKO

Také letos jsme se v sobotu 27.4. 2019 zapojili do celorepublikové akce Ukliďme svět, ukliďme Česko. Naše děti navázaly na práci budišovských hasičů a vyčistily tok Budišovky a související údolí od autokempu téměř po chatoviště Čermenský mlýn. Akci se nám podařilo organizačně zvládnout, bez úrazu, s aktivním nasazením všech účastníků i toho nejmladšího, který nedávno oslavil teprve druhé narozeniny. Všem "sběračům" a strejdovi Danovi za občerstvovací zázemí velké dík.

Ivana Štefková, pedagogický pracovník

SLAVATA TRIATLON TOUR V KARVINÉ

S dětmi využíváme každé možnosti prezentovat jejich pohybové nadání na sportovních soutěžích všeho druhu. Dětský triatlon pořádaný bývalým závodníkem Tomášem Slavatou patří pravidelně mezi ně.  Letos byla úroda medailí menší než obvykle, ale i tak si 1. a 2.místo ve své věkové kategorii vybojovali Vojta a Štěpán, zejména taktickým výkonem a skvělým během. Double o to cennější, že v Karviné byla mnohem větší konkurence, než v Olomouci, kam jsme jezdívali v minulých letech. Největším zážitkem byl ale start našeho dvouletého Kubíka, který v kategorii 4-6 let (odrážedlo J) poprvé v životě soutěžil a co víc – po velkém dramatu jsme předběhli maminku se stejně starou holčičkou a v běhu už jsme až do cíle, za velké podpory našich kluků, v pohodě udrželi čtvrté místo a nebyli poslední! Blahopřejeme.