AKTUALITY V ROCE 2018

 

 

Letní tábor v Karolince

Poprvé od roku 1990 nám nebylo umožněno uspořádat tradiční letní tábor pro děti u vodní nádrže Barnov ve VVP Libavá. Náhradním řešením byla krásná příroda v srdci Beskyd (respektive Hostýnsko-vsetínské hornatiny) pod vrcholem Soláň mezi Rožnovem a Velkými Karlovicemi, na horním konci malebného údolí Bzové, s ubytováním v horské chatě Karolinka. Do Beskyd jsme si sebou převezli své tradiční táborové rituály, hymnu, hry a soutěže, přesto bylo dětem po Barnově smutno – vždyť tam znali, s nadsázkou řečeno, každý kámen. V novém údolí jsme si ale velmi rychle zvykli – nádherné pěší túry na hřeben Soláně, nad sjezdovku, prostě do kopců na všechny strany, sbírání praváků a budování lesních příbytků pro skřítky. Díky Tomáši Slavatovi (jeho životní příběh určitě stojí za přečtení: tomasslavata.cz) jsme i letos uspořádali duatlonový závod pro děti (kolo, běh). Na kolech, která pro děti přivezl sebou, jsme podnikli několik cyklovýletů a okoupali se ve vodní nádrži Balaton v Karolince. Díky Tome. Jedenáct dnů jsme vyplnili také sportovními soutěžemi na hřišti, koupáním v bazénu, děti se zdokonalily ve volejbale a došlo i na televizní fandění při zápasech fotbalového MS. Zkrátka se nám v Beskydech zalíbilo a určitě jsme v „našem“ údolí Bzové nebyli naposledy.

 

 

 

 

TALENT LA SOPHIA a gymnastická soutěž

Na výběrovém konkurzu do projektu Talent La Sophia Yvetty Blanarovičové uspěli v červnu v Olomouci 4 chlapci z dětského domova. Čestmír, Kristián, David a David díky tomu 16.7. mohli odjet na fotbalové soustředění v Benešově u Prahy a budou v příštím roce podpořeni Nadací La Sophia také finančně. Na soustředění i během trvání projektu nadace hodnotí nejen sportovní talent dětí, ale stejnou měrou také jejich chování, školní prospěch nebo dodržování správného životního stylu a režimu dne. Chlapci jsou také během soustředění vedeni profesionálními trenéry.

Úspěchem skončila také gymnastická soutěž Na špičkách nože sportovního oddílu gymnastiky Špičková Opava. Z pěti dětí, které se soustředění zúčastnily, vyhrála naše Patricie 1. místo a ani ostatní se v soutěži neztratili.

 

5 medailí z cyklistické soutěže v Čeladné

Každoročně se s dětmi účastníme cyklistické soutěže a duatlonu v Dětském domově v Čeladné. I letos jsme díky pečlivému tréninku před soutěží a dobré motivaci dětí přivezli několik medailí. V cyklistické soutěži v mladší kategorii do 12ti let jsme obsadili celé stupně vítězů – na 1.a 2.místě byli sourozenci Vojta a Štěpán a 3. skončila Nela. Ve starší kategorii 12-15 let získala skvělé 3. místo Sára, předběhli ji jen dva starší chlapci. V každé z kategorií soutěžilo více než 25 dětí z 9 dětských domovů, takže úspěch našich závodníků je o to cennější.

Duatlon byl určen pro děti nad 15 let a skládal se z 2x 3km na kole a 2x 1km běžecké části. Získali jsme stejně jako v minulém roce 1. místo díky Alexovi, duatlon navíc na 3. nehodnoceném místě dokončil Čestmír, který si soutěž vyzkoušel mimo oficiální pořadí, protože mu ještě není 15 let.

Všem, kteří reprezentovali náš dětský domov i sami sebe, blahopřejeme k úspěchu.

 

Mezinárodní sportovní hry dětí z dětských domovů

Velkého sportovního úspěchu dosáhl chlapec z našeho dětského domova v atletických disciplínách na Mezinárodních sportovních hrách dětí z dětských domovů, který se letos konal v Ostravě v dějišti Zlaté tretry – na Městském stadiónu ve Vítkovicích. I díky prostředí stadiónu si děti soutěž velmi užily, úroveň soutěži dodalo také využití technického zázemí, časomíry a kvalifikovaných rozhodčí.

Alex se na soutěž kvalifikoval díky výsledkům ve vrhu koulí a běhu na 100 metrů na regionálním kole v Ostravě a v celorepublikovém kole sportovních her v Tachově. Ve vrhu 4 kg koulí byl s pokusem 12,20 m nejlepší. Vrh koulí navíc vyhrál jak v regionu, tak na republice v Tachově a poté i na mezinárodních hrách, techniku vrhu si navíc natrénoval sám. V běhu na 100 metrů skončil v Tachově ve finálovém rozběhu až 4., ale díky tomu běžel v Ostravě chlapeckou štafetu. Alexova štafeta zaběhla 4x100 m v čase 49:80 a prohrála až ve finiši o 44 setin vteřiny s kluky ze Slovenska.

V součtu všech disciplín zvítězila reprezentace Česka (188 bodů) před Slovenskem (140) a Maďarskem (81). Další dvě výpravy, rumunská a polská, se nezúčastnily.

Alexovi za jeho sportovní výkon gratulujeme a přejeme mu do budoucna další dobré sportovní i studijní výsledky.

 

DISCGOLF 2018

Dětský domov a ŠJ Budišov nad Budišovkou

 

V sobotu 26. května jsme v autokempu Budišov a lesoparku uspořádali 3. ročník turnaje v discgolfu dvojic pro dětské domovy z celého Moravskoslezského kraje. Účast byla tentokrát více než rekordní – přijelo téměř 90 dětí a dospělých z 11ti dětských domovů a DDÚ z Bohumína, Ostravy, Frýdku-Místku, Čeladné, Fulneku, Lichnova, Melče, Radkova a Budišova nad Budišovkou.

Soutěžilo se ve čtyřech kategoriích na celé ploše discgolfového hřiště, tedy 18 košů + 1 navíc. Pro ty, kteří byli v parku úplně poprvé, to byl částečně i orientační závod J a turistický výšlap. Třicet sedm soutěžních dvojic se povedlo zorganizovat tak, že měla soutěž plynulý průběh, nikde se nečekalo a vše se stihlo v krásném čase necelých tří hodin.

Kategorii mladších chlapců vyhrál Budišov díky Zdenkovi se Štěpánem, v mladších dívkách zvítězily holky z Melče. Ve starších dívkách přišly naše Patricie s Janou o 3. místo až po napínavém rozstřelu (bodová rovnost). V kategorii starších chlapců a smíšených dvojic získala Sára s Čestmírem z Budišova stejně bodů jako obhájci z Lichnova, ale rozstřel nevyšel ani jim – přesto je 2. místo skvělé. Gratulujeme všem vítězům.

Naše poděkování patří starostovi Budišova nad Budišovkou a městu za menší finanční příspěvek, Autokempu Budišov nad Budišovkou za poskytnutí zázemí a firmě Insportline Vítkov za ceny pro vítěze. Děkujeme také všem, kteří nám s organizací turnaje pomohli.


 

Sedm medailí z Triatlon Tour

Dětský domov a ŠJ Budišov nad Budišovkou

I letos jsme se zúčastnili dalšího ročníku Slavata triatlon tour v Olomouci v parku Flora. Akce je jedním z projektů Tomáše Slavaty, sportovce a triatlonového závodníka, který se kromě sportu věnuje také mnoha aktivitám pro děti z dětských domovů a sociálně slabých rodin (www.tomasslavata.cz).

Na místo závodu jsme dorazili jako první, přivítali jsme se s Tomášem a domluvili jeho návštěvu na naší prázdninové rekreaci. Samotný závod odstartoval v 16.00 a v jednotlivých kategoriích ze sebe naše i ostatní děti vydaly to nejlepší. V kategorii 9-10 let byli budišováci na 1. a 2. místě – Nela Vond. vyhrála a Kristián obsadil druhé místo po těsném finiši. V kategorii 11-12 let jsme získali zlatou, stříbrnou i bronzovou medaili. Patricie vyhrála, Vojta se Štěpánem brali druhé a třetí místo. Mezi dívkami 13-15 let vyhrála Sára suverénně stylem start-cíl a na závěr získal stříbrnou medaili ještě David.

Všichni závodníci z Budišova tak byli na stupních vítězů a vedle hodnotných cen si odvezli také dobrý pocit z vítězství.

Na závěr akce jsme spolu s ostatními účastníky pomohli Tomášovi s úklidem trati a kol.

 

Jan Vondrouš

 

 

Barvám neutečeš, Olomouc

Tak jako loni, i letos jsme se s velkým elánem aktivně zúčastnili akce v Olomouci Barvám neutečeš. Naše děti se těšily na kapelu Mirai, která je pozitivně naladila a nabudila, protože "když nemůžeš, tak přidej víc..."celkový zážitek byl o to atraktivnější, že se běželo v areálu výstaviště Flora, který opravdu hrál všemi barvami! V tomto závodě byl každý vítězem! Domu jsme se vrátili ve zdraví, šťastní a "barevní" jako papoušci.

 

Ukliďme Česko

První jarní sluníčko nekompromisně odhalí odhozené petky či jiné odpadky, stejně jako černé skládky, tedy rádoby uklizené použité pneumatiky i pytle s harampádím do příkopů či do lesa. I proto jsme se v rámci environmentální výchovy v sobotu 14. dubna opět aktivně zapojili do dobrovolnické úklidové akce Ukliďme svět, ukliďme Česko.

Likvidovali jsme odpadky z míst, kam jednoznačně nepatří. Naše trasa vedla stezkou Krajiny břidlice, zejména břehem řeky Budišovky. Podařilo se nám sesbírat 0,4t odpadu, který ve spolupráci s odpadovým hospodářstvím města z přírody zmizel.

 

ÚSPĚCHY NEJEN HUDEBNÍ

Dětský domov Budišov nad Budišovkou

 

Jedna naše šikovná dívka se 6. února zúčastnila Školního kola soutěže Základních uměleckých škol ČR ve hře na dechové nástroje, v kategorii hra na zobcovou flétnu, a svou věkovou kategorii vyhrála. Další první místo získala hned 1. března v Okresním kole stejné soutěže a postoupila dále. Kromě toho si zahrála 20.3. na Mezinárodním žákovském koncertě k 65. výročí založení Základní umělecké školy ve Vítkově. Blahopřejeme.

Tři dívky z dětského domova se také zúčastnily zimního gymnastického soustředění pro děti z gymnastických sportovek klubu SGD Špičková, které se konalo 1.-3. března ve specializovaných tělocvičnách klubu v OC Žabka v Opavě – Kylešovicích. I jim přejeme úspěch, hlavně v nadcházejících soutěžích.

 

PRÁZDNINOVÉ LYŽOVÁNÍ NA TŘEŠTÍKU

Dětský domov Budišov nad Budišovkou

Jarní prázdniny jsme s dětmi strávili v krásném okolí vleku Celnica v Beskydech, jen kousek od Bumbálky, a na nedaleké chatě Třeštík. Možná jsme na přírodní sjezdovce, které místní říkají Valašský ledovec, stihli poslední lyžařský týden.

Celých pět dnů jsme intenzívně lyžovali, zlepšovali se v technice a pravidlech bezpečného lyžování, jak jen to šlo. Naučili jsme alespoň základy lyžování i naše špuntíky ze školky a ty děti, které ještě nikdy na lyžích nestály, takže nakonec si sjezdovku užila celá naše 16ti členná dětská skupina. Děti, které na hory nejely, trávily jarní prázdniny u svých rodin.

Během týdne jsme stihli také výšlap z Bumbálky po slovenské hranici, noční výšlap sjezdovkou k rozhledně na Čartáku a několik dětí se zapojilo do závodů dětí ve slalomu, které předposlední den zorganizovali místní. Julie skončila mezi 20 dětmi, často staršími, na hezkém 3. místě.

Odměnou za pobyt nám byla nejen pěkná beskydská příroda a celkem ucházející počasí, ale i pochvala lidí od vleku, že máme šikovné děti a že se jim maximálně věnujeme.

Tety a strejda

 
 

Tříkrálová sbírka

V období od 3. do 14. ledna jsme mohli v ulicích našeho města a jeho přilehlých částí potkat děti z DD převlečené za Tři krále v doprovodu tet či strejdů. S úsměvem a Tříkrálovou koledou u každých dveří popřáli do nového roku hodně štěstí a zdraví. Naši koledníci byli většinou vřele přijati, po loňských zkušenostech nás reakce některých spoluobčanů nepřekvapila. V letošním roce vybraná částka činila 53 321,-Kč. Z této částky zůstane 80 % v Moravskoslezském kraji (Diecézi ostravsko-opavské). Část pro Charitu Odry je 65% a v letošním roce by Charita Odry chtěla tyto prostředky použít na dofinancování potřeb pečovatelské služby, dále je ve Vítkově od nového roku zřízena samostatná kancelář pro sociální poradnu zaměřenou na dluhové poradenství a ze sbírky se podpoří její začátky. Třetí záměr je půjčovna kompenzačních pomůcek, je potřeba některé pomůcky opravit nebo nahradit, případně doplnit nové. Velké poděkování patří všem dárcům příspěvků do kasiček a sladkých odměn pro koledníky a také všem koledníkům, doprovodům a p. Halamíčkovi, za ochotu i v nepříznivém počasí přinášet požehnání do vašich domovů.

Za DD Mikulenková Drahoslava

 

 

 


Kontakt

Dětský domov a Školní jídelna, Budišov nad Budišovkou, příspěvková organizace

Československé armády 718
74787 Budišov nad Budišovkou


556 305 136